KATANA
Simbol kaste, kateri je pripadal samuraj je bila Katana (刀). Katana je ukrivljena oblika meča z ostrino samo na eni strani. Njeno ime prihaja iz imena KATA HA, ki pomeni dobesedno rezanje samo na eni strani.
Osnovni deli katane so:
- shiraha – sam meč oz. rezilo
- tsuka – ročaj meča
- sori – krivina meča
- tsuba – ščit meča
- menuku – omot ročaja
- saya – nožnica
- kurikata – vozel na zunanji strani saye
TSUBA (鍔) (ščit meča)
– Nagako ANA je največja vidna in najpomembnejša odprtina v TSUBI in je več ali manj trikotne oblike. Namenjena je menjavi samega meča.
– KOZUKA hitsu je bila manjša luknja v TSUBI v katero je zdrsnila KO gatana , ki je bila miniaturna replika pravega meča KATANE (za namene treniranja), vsekakor KO gatana pomeni ” KO ” kratko → in ” gatana ” → v fonetični besedi KATANA. Samurajem je služila večim namenom, najpomembnejši med njimi pa je bil, da so jo lahko uporabili kot predmet s katerim so lahko napisali še zadnjo pesem pred morebitnim obrednim samomorom, ki se je imenoval seppuku.
– Kogai hitsu je druga manjša luknja za spraviti kogai, paru konic – vilic, ki je lahko služil več namenom: nožem, palicam, skraperju za čiščenje potkev konjem ali pa orodju oklepa.
TSUKA (柄) (ročaj) narejen iz dveh lesenih – mangolijevih polovic, zlepljen z riževim lepilom in ki obdaja nakago (koren rezila) povit v kožo morskega psa in navezan ter povezan z bombažno vrvjo ali tkanim usnjem.
SAYA (鞘) je ime za nožnico meča Katana, narejena največkrat iz polakiranega lesa. Namenjena je tako meču kot nožu, ki so ga uporabljali samurai – Tanto (bodalo).
Komentarji so onemogočeni.